Alternate Text

 

 

 
 
 Neredeyim :

Kütüphanemiz Hakkında

SAMSUN GAZİ İL HALK KÜTÜPHANESİ MÜDÜRLÜĞÜ:
 
Samsun’da ilk kütüphane Büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün direktiflerine uyularak 29 Ekim 1930 tarihinde “Gazi Kütüphanesi” adıyla kurulmuştur.
Bu kütüphane, yeni kütüphane binası yapılıncaya kadar Atatürk’ün Samsun’a gelişlerinde kaldıkları binanın (Gazi Müzesi) birinci katında hizmetini sürdürmüş, yeni kütüphane binasının 29 Ekim 1970 tarihinde hizmete girmesiyle koleksiyonları buraya taşınarak kütüphanenin adı “19 Mayıs İl Halk Kütüphanesi” olarak değiştirilmiştir.
Ancak Samsun halkının zihninde yer etmiş bulunan “Gazi Kütüphanesi” adının yaşatılması isteği ve 19 Mayıs adının bir başka ilçe halk kütüphanesine daha verilmiş olması, kütüphanenin adının tekrar “Gazi Kütüphanesi” olarak değiştirilmesini gündeme getirmiş; bu bağlamda ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışlarının 80.yılını kutlama etkinlikleri çerçevesinde Valiliğimizce yapılan teklif, 19.02.1999 tarihinde Bakanlığımızca onaylayarak kütüphanenin adının “SAMSUN GAZİ İL HALK KÜTÜPHANESİ” olarak değiştirilmesi uygun görülmüştür.
 
Gazi İl Halk Kütüphanesi, gerek eski koleksiyonları içermesi, gerekse koleksiyonlarına yeni katılan eserler nedeniyle bu gün çevrenin en önemli kültür kuruluşlarından biri olmuştur.
 
MİSYONUMUZ:
 
Halkımızın yaşam boyu öğrenimine katkıda bulunmak için bilgi hizmetlerini çağdaş gelişmeler doğrultusunda düzenleyip, kullanıcılarının bilgi gereksinimlerini karşılamaktadır.
 
VİZYONUMUZ:
 
Bilgi ve belge erişim hizmetlerinde gelişen teknolojileri kullanarak; çağdaş bilgi hizmetlerini en üst düzeyde sağlayan evrensel çapta bir kütüphane olmaktır.
İletişim Bilgileri:
 
Tel: 0362 431 28 91
Fax: 0362 433 15 06
e-posta: kutuphane55@kulturturizm.gov.tr 

    
HavaDurumu-BugünHavaDurumu-YarınHavaDurumu-3.GünHavaDurumu-4.Gün


Mesai Gün ve Saatleri
  
 
Kütüphanemiz haftaiçi 08:00 - 17:00 ve Cumartesi 09:00 - 17:00 saatlerinde hizmetinizdedir.
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 4860 kez gösterilmiştir.